Pensioenfondsen stappen over en verhogen fors: hoe zit het bij PNO Media?
Voor ruim 1,5 miljoen gepensioneerden begint 2026 met een flinke financiële meevaller. Per 1 januari zijn 24 pensioenfondsen overgestapt naar het nieuwe stelsel, waaronder grote fondsen in de zorg, metaal en bouw. Gemiddeld gaan gepensioneerden er dankzij de overstap ruim 13 procent op vooruit.
Dat blijkt uit een berekening van pensioenadviseur AON, op verzoek van de NOS. PNO Media stapt per 1 januari 2027 over naar het nieuwe pensioenstelsel. Of er dan ook een (forse) eenmalige verhoging in zit, hangt af van onze financiële positie op 31 december 2026.
Wordt mijn pensioen per 1 januari 2026 verhoogd?
PNO Media verhoogt de pensioenen per 1 januari 2026 met 1,58%. Dit heet indexatie en is bedoeld om de koopkracht bij stijgende prijzen zoveel mogelijk op peil te houden. De indexatie is gebaseerd op de prijsstijging van september 2024 tot en met september 2025. Die was in die periode 3,16%. Volgens de huidige regels past daarbij een verhoging van de pensioenen met maximaal 1,24%. Omdat de overheid de regels tijdelijk soepeler heeft gemaakt om alvast aan te sluiten op het nieuwe pensioenstelsel, kiest het bestuur voor een verhoging van 1,58%. Zo stijgt uw pensioen gedeeltelijk mee met de prijzen én blijft er voldoende geld over om per 1 januari 2027 verantwoord over te stappen naar het nieuwe stelsel.
Waarom stijgen de pensioenen bij andere fondsen fors?
Deze fondsen zijn op 1 januari 2026 overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel. In dat stelsel hoeven zij minder hoge financiële buffers aan te houden. Een deel van die buffers is verdeeld onder hun deelnemers. Daardoor krijgen gepensioneerden én niet-gepensioneerden bij die fondsen een flinke verhoging. Bij PNO Media gebeurt dit niet in 2026, omdat wij op 1 januari 2027 overstappen. Tot die tijd volgen we de huidige regels en verhogen we uw pensioen via indexatie.
Waarom is PNO Media niet per 1 januari 2026 overgestapt?
De keuze om per 1 januari 2027 over te stappen is enkele jaren geleden gemaakt. Wettelijk gezien, hebben pensioenfondsen hier tot 1 januari 2028 de tijd voor. Het proces van overstappen naar de regels van het nieuwe pensioenstelsel is uitdagend en ingrijpend. Zeker voor een fonds als het onze, waar we te maken hebben met verschillende sectoren en sociale partners.
PNO Media heeft gekozen om 1 januari 2027 over te stappen, zodat:
- alle betrokkenen kunnen meebeslissen of worden gehoord;
- alle berekeningen zorgvuldig worden uitgevoerd;
- administratie en systemen goed zijn voorbereid;
- deelnemers en gepensioneerden duidelijk en op tijd worden geïnformeerd.
Welke verhoging kan ik per 1 januari 2027 verwachten?
Of PNO Media de pensioenen per 1 januari 2027 kan verhogen, hangt af van onze financiële positie op 31 december 2026. De belangrijkste graadmeter daarvoor is de dekkingsgraad. Is de dekkingsgraad op 31 december 2026 hoger dan 110%? Dan is er ruimte om de pensioenen van iedereen te verhogen. De dekkingsgraad van PNO Media was 127,5% eind november 2025.
We doen er alles aan om onze financiële positie op dit niveau te houden. Zo hebben we onlangs de renteafdekking verhoogd van 50% naar ruim 70%, wat onze financiële positie stabieler maakt richting de overstap.
In het nieuwe stelsel hoeven pensioenfondsen minder hoge buffers aan te houden. Een deel hiervan wordt verdeeld onder de deelnemers. Daarnaast is er een compensatieregeling voor deelnemers die minder profiteren van de overstap. Als u hiervoor in aanmerking komt, ontvangt u bij de overstap (1 januari 2027) een extra bedrag in uw persoonlijk pensioenvermogen.
Wanneer hoor ik of ik door de overstap een verhoging krijg?
Eind 2026 ontvangen werknemers een overzicht met een eerste berekening van hun te verwachten pensioen per 1 januari 2027. In het voorjaar van 2027 volgt een tweede, nauwkeuriger overzicht. Alle persoonlijke communicatie vindt u nu en straks in MijnPNO. Zorg er dus voor dat wij uw correcte e-mailadres hebben, zodat wij u kunnen bereiken. Heeft u nu al vragen? Neem gerust contact met ons op.
Samengevat
PNO Media verhoogt uw pensioen per 1 januari 2026 met 1,58%. Sinds 2022 hebben we uw pensioen met bijna 24% verhoogd. Het fonds stapt per 1 januari 2027 over naar het nieuwe pensioenstelsel. Tot die tijd doen we er alles aan om onze goede financiële positie te behouden. Of er bij de overstap een eenmalige verhoging komt, hangt af van onze financiële positie op 31 december 2026. U ontvangt hierover persoonlijke informatie via MijnPNO.
Naar het overzicht