Ik wil verlof opnemen
In de wet is geregeld dat u verlof kunt opnemen voor bijvoorbeeld vakantie, de geboorte van een kind of ouderschapsverlof. Dit noemen we 'wettelijk verlof'. In uw cao of arbeidsovereenkomst kunnen afspraken staan die deze wettelijke verlofregeling aanvullen of daarvan afwijken. Ook kunt u onbetaald verlof opnemen.
Ouderschapsverlof
Als u meer tijd wilt voor uw kinderen, kunt u overwegen om ouderschapsverlof op te nemen. U gaat dan tijdelijk minder werken en krijgt ook minder salaris.
U kunt in totaal 26 weken ouderschapsverlof per kind opnemen in de eerste 8 levensjaren. Dit is onbetaald verlof.
In het 1e levensjaar worden beide ouders van het kind voor 9 van deze weken gedeeltelijk doorbetaald via een uitkering van UWV. De uitkering is 70% van het salaris (tot 70% van het maximum dagloon). Uw werkgever vraagt de uitkering tijdens ouderschapsverlof voor u aan bij UWV. Dit kan pas nadat het verlof is opgenomen. Uw werkgever kan ervoor kiezen om het loon tijdens het verlof aan u door te betalen. Of te wachten met uitbetaling aan u totdat UWV de uitkering aan uw werkgever uitbetaalt. Dit duurt ongeveer 4 weken vanaf het moment waarop de uitkering is aangevraagd.
Onbetaald verlof
Als u graag meer tijd wilt voor andere dingen dan werken, dan kunt u gedeeltelijk of volledig onbetaald verlof opnemen. Tijdens de periode van onbetaald verlof, bouwt u geen pensioen op. De verzekeringen voor arbeidsongeschiktheid en overlijden (partnerpensioen) lopen tijdens uw onbetaald verlof - voor maximaal 18 maanden - door zoals vóór de verlofperiode. Uw werkgever betaalt de premie hiervoor en geeft aan ons door dat u onbetaald verlof opneemt.
Op verzoek van u en uw werkgever kunt u de opbouw van het ouderdomspensioen tijdens het onbetaald verlof voor een periode van maximaal 18 maanden voortzetten. De premie hiervoor brengen we in rekening bij uw werkgever. Uw werkgever kan deze premie geheel of gedeeltelijk aan u doorbelasten. Wilt u hiervan gebruik maken? Dan regelt uw werkgever dat met ons.
Verlof en het nieuwe pensioenstelsel
Tot 1 januari 2027 loopt de pensioenopbouw tijdens ouderschapsverlof ongewijzigd door. De premie hiervoor wordt betaald door het fonds.
Vanaf 1 januari 2027 gelden er nieuwe regels voor uw pensioen. Of de pensioenopbouw tijdens het (ouderschaps)verlof wordt voortgezet, is dan een keuze die in de (collectieve) afspraken met de werkgever is vastgelegd. De premie voor pensioenopbouw tijdens verlof brengen wij altijd in rekening bij uw werkgever. Uw werkgever kan deze premie geheel of gedeeltelijk aan u doorbelasten. Wilt u gebruikmaken van ouderschaps- of onbetaald verlof en pensioen blijven opbouwen? Dan moet uw werkgever dat met ons regelen.
De verzekeringen voor arbeidsongeschiktheid en overlijden (partnerpensioen) lopen wel gewoon door zoals vóór de verlofperiode. Dat verandert niet door de nieuwe pensioenregels. Uw werkgever betaalt hiervoor de premie en geeft aan ons door dat u onbetaald verlof opneemt.
Maakt u op het moment van de overstap (1 januari 2027) gebruik van een (ouderschaps)verlofregeling? Dan blijven de voorwaarden van die regeling voor u gelden. Ook in de nieuwe pensioenregeling. Bouwt u tijdens uw verlof geen of minder pensioen op, of is er sprake van premievrije opbouw? Dan loopt dit op dezelfde manier door in de nieuwe regeling.
Verlof en compensatie
Overweegt u verlof op te nemen of minder te gaan werken in 2026, houd er dan rekening mee dat dit gevolgen heeft voor uw pensioenopbouw en eventuele compensatie. Minder werken betekent minder pensioenopbouw en minder compensatie (als u recht hierop heeft). Alle informatie over compensatie vindt u op deze pagina. En in het artikel 'Heeft minder werken gevolgen voor mijn compensatie?'